Небезпеки аквапланування

Під час їзди влітку по сухій дорозі водієві не потрібно турбуватися про шини. Проте усе змінюється, коли находить гроза або літня злива і вода заповнює ямки та канавки на дорозі. Небезпеку аквапланування можна відчути при їзді: стає складно контролювати автомобіль, особливо якщо шини в неналежному стані або зношені. Найкращий спосіб уникнути аквапланування — використовувати нові шини. І хоча навіть нові шини не можуть повністю усунути ризик аквапланування, але так ви принаймні збережете керованість автомобіля, адаптуючи швидкість їзди до дорожніх умов.

Втрата відчуття дороги

З точки зору безпеки дорожнього руху важливо, щоб шини мали належну глибину протекторного малюнка та властивості, що відповідають погодним умовам. Якщо дорога мокра, а швидкість руху перевищує обмеження, малюнок протектора шини не зможе відштовхувати воду знизу шини. Втрачається відчуття дороги, а отже, і зчеплення з нею.

Якщо глибина малюнка протектора менша, ніж 4 міліметри, зчеплення шини з мокрою поверхнею погіршується і, зокрема, значно зростає ризик аквапланування. Крім того, збільшується гальмівний шлях і автомобіль може заносити.

Випробування, проведені компанією Nokian Tyres, свідчать про те, що зі зношеними шинами (з глибиною протектора менш ніж 1,6 мм і рівнем води на дорозі близько 5 мм) аквапланування має місце при їзді по кривій на швидкості 76 км/год, тоді як для нових шин швидкість аквапланування становить 96 км/год.

Зменшення контактної поверхні

При збільшенні швидкості їзди та зносі шин площа плями контакту шини та дорогою значно зменшується. На малюнку показано розмір плями контакту шини з дорогою з різною глибиною малюнка протектора при шарі води товщиною три міліметри та швидкості їзди 75 км/год. Площа контактної поверхні автомобіля зі зношеними шинами та глибиною протекторного малюнка 1,6 мм при такій їзді, становить лише 16 відсотків від площі контактної поверхні шин нерухомого автомобіля.
На малюнку показано розмір плями контакту шини з дорогою з різною глибиною малюнка протектора при шарі води товщиною три міліметри та швидкості їзди 75 км/год