Menu

Маркування на боковинах

Розмір шини — найважливіша інформація, що вказується на маркуванні шини. Позначення розміру має вигляд ряду цифр та букв, наприклад: 205/55 R 16 94 V XL:

205 Ширина шини в мм
55 Співвідношення сторін (висоти та ширини)
R Радіальна конструкція
16 Діаметр обода в дюймах
94 Індекс вантажопідйомності
V Індекс швидкості
XL Підвищена вантажопідйомність.

Індекс швидкості вказує на максимальну швидкість для цієї шини при тривалій їзді. Індекс швидкості обирається залежно від конструкції та моделі автомобіля. Використання шин із надто низьким індексом швидкості може негативно вплинути на характеристики їзди, а використання шин із надто високим індексом може призвести до зниження комфорту їзди.

Найважливіші індекси швидкості:

Q = 160 км/год
R = 170 км/год 
S = 180 км/год
T = 190 км/год
H = 210 км/год
V = 240 км/год
W = 270 км/год
Y = 300 км/год

Не можете розібратися з інформацією про шини у паспорті автомобіля? Ось декілька порад, як правильно її прочитати

Чи говорить вам про щось комбінація 205/55 R 16 94 V XL? Цей набір цифр та букв можна знайти у паспорті вашого автомобіля. Він вказує на те, який тип літніх шин краще використовувати для вашого автомобіля. Однак у посібнику користувача автомобіля може міститись декілька варіантів шин, що дозволяє водієві обрати один із них, залежно від того, що він цінує більше — комфорт під час їзди чи чутливість рульового управління тощо. То які шини краще обрати? Обирати буде простіше, якщо ви правильно інтерпретуєте маркування. Нижче наведено інформацію, яку слід враховувати при виборі шин.

Керівник відділу проектно-конструкторських робіт Nokian Tyres Юха Пірхонен: Що означають два перших числа маркування 205/55 R 16 94 V XL?

Ці числа — ширина шини та її профіль. У цьому прикладі на автомобілі експлуатуються шини з шириною 205 міліметрів. Профіль шини означає співвідношення між висотою та шириною шини. У нашому прикладі висота шини становить 55 відсотків від ширини її профілю.

У інструкції користувача до автомобіля також вказується шина з шириною та профілем 225/45. Який варіант обрати краще?

У цьому випадку шина на 20 міліметрів ширша, ніж у першому прикладі, і має значно нижчий профіль.

Ширші шини з низьким профілем забезпечують кращу керованість порівняно з вужчими шинами вищого профілю. Це означає, що шина краще реагує на рухи керма. Подібні шини підходять для водіїв, які цінують чутливість керма та високу точність їзди у спортивному автомобілі.

З іншого боку, ширші шини чутливіші до вибоїн на дорозі, отже водієві, що прагне зручності, варто обрати вужчі шини з вищим профілем. Вужчі шини пропонують вищий рівень безпеки на мокрій дорозі, оскільки вони виштовхують воду краще, ніж шини ширшого типу.

Що означає літера R після ширини та профілю шини?

Літера R означає радіальну конструкцію шини. Яка є більш стійкою та стабільною за діагональну.  

Число 16, що йде далі, позначає діаметр диску в дюймах. На що слід звертати увагу при виборі диску?

Важливо дотримуватися інструкцій виробника автомобіля. Так, для спортивних авто діаметр обода повинен становити 17–19 дюймів (43,18–48,26 см). З дисками меншого діаметру неможливо буде встановити гальмівні системи.

Встановлюючи диски та шини з вторинного ринку, слід особливо ретельно обирати ширину шин, що відповідатиме діаметру диску. Для дисків великого діаметру потрібні шини з низьким профілем, тоді як для менших дисків підійдуть шини з вищим профілем. Інакше кажучи, якщо диски автомобіля мають бути не меншими ніж 16 дюймів (40,64 см), водій не зможе обрати шину високого профілю, навіть якщо він передусім цінує зручність, а не точне управління.

Що означає останнє число в маркуванні шини?

Останнє число — це індекс вантажопідйомності. У нашому прикладі цей індекс становить 94, що означає, що одна шина витримує навантаження масою 670 кг. Якщо індекс вантажопідйомності — 91, навантаження на шину буде становити 615 кг. Необхідно обрати для свого авто правильний індекс вантажопідйомності, інакше шини зношуватимуться швидше ніж зазвичай і можуть бути пошкоджені під час їзди.

Передостання літера V позначає індекс швидкості, або максимально допустиму швидкість для шини. Що це означає для України, адже максимально дозволена швидкість тут становить 130 км/год?

Літера V означає, що шину не можна використовувати на швидкості понад 240 кілометрів на годину. Хоча в Україні такі швидкості заборонені, у директиві ЄС зазначається, що індекс швидкості шини має відповідати максимальній швидкості автомобіля. Отже, шини можна буде використовувати на вищій швидкості, скажімо, під час відпочинку у Німеччині.

Обираючи індекс швидкості, дотримуйтесь рекомендацій виробника, адже занизький індекс може негативно впливати на характеристики керованості автомобіля, такі як кермове управління. З іншого боку, надто високий індекс швидкості призведе до погіршення комфорту під час їзди.

Остання комбінація «XL» вказується не на всіх маркуваннях шин. Чому?

Комбінація XL означає, що автомобіль можна використовувати з шинами підвищеної вантажопідйомності. На нашому прикладі індекс вантажопідйомності становить 94. Якби індекс складав 91, маркування XL не знадобилося б.

Більшість моделей шин випускаються у модифікації з підвищеною та з нормальною вантажопідйомністю. Моделі підвищеної вантажопідйомності здатні перевозити важчі вантажі. Це означає, що навіть взявши на літній відпочинок більше багажу, ви можете не боятися, що пошкодите шини у зв’язку з надмірним навантаженням чи швидше зносите їх. Міцніша конструкція шин підвищеної вантажопідйомності забезпечує нижче виділення тепла, за рахунок чого шини будуть стійкішими до зносу.

І нарешті, що означає маркування DOT на боковині шини?

Це маркування спрощує перевірку місця та дати виробництва шини. Перші дві позначки означають завод-виробник шин. Чотири останні цифри позначають тиждень та рік виробництва. Наприклад, якщо код становить 1314, шину було виготовлено на 13-му тижні 2014 року.

Шини рекомендується використовувати не довше 6 років. Навіть якщо влітку ви зрідка керуєте автомобілем і здається, ніби ваші шини в гарному стані, їх усе одно необхідно замінити не пізніше ніж через 10 років від дати виробництва. Протягом років гумова суміш у шині стане жорсткішою і шина втратить зчеплення з дорогою, навіть якщо шини не зношені.