Королівство тест пілотів

«Льодовий гонщик» Янне Лайтінен

У компанії Nokian Tyres часто говорять, що думка тест-пілота, його відчуття, відповідні реакції, вкрай важливі при розробці шин. Саме водій-випробувач може розповісти про властивості шин так, як не здатні зробити це найдосконаліші вимірювальні прилади і комп'ютери. Тест-пілот Янне Лайтінен знає таємницю кращих в світі зимових шин. Виходить, що випробувач - незамінна частина, непоправний елемент в розробці шин.

Офіційний рекорд швидкості на льоду, занесений до Книги рекордів Гіннеса (335,713 км/год.), і світовий рекорд швидкості руху на електрокарі по льоду (252,09 км/год.) належать Янне. Однак, звичайні трудові будні випробувача - це не швидкісні гонки. Його робота складається з багаторазових тестів при  постійно змінних погодних умовах, нескінченної заміни шин і ретельного аналізу результатів випробувань.

- Після проведення тестів шин, ми, водії-випробувачі, даємо свою суб'єктивну оцінку шинам, ділимося один з одним своїми думками, - говорить Янне Лайтінен. Колеги вважають Янне мовчазним, але коли він говорить про шини - всі прислухаються.

А як же інакше! Оцінка тест-пілота впливає на те, якою стане нова шина. Наприклад, для складних кліматичних умов немає сенсу створювати шину, яка буде ефективно працювати тільки на льоду або тільки на снігу.

- Розробка, вдосконалення шин не закінчиться ніколи. І хоча зчеплення зимових шин стає все краще, зчеплення на мокрій дорозі й характеристики водіння теж повинні йти з ним в ногу. 

Все далі, все краще

Завдяки своїй роботі Янне Лайтінен побував майже на всіх континентах. Його життя обертається навколо автомобілів і шин. Янне - справжній фанат швидкості.

- Мені просто потрібно весь час рухатися вперед, застій не люблю, - пояснює Янне, коли його запитують про захоплення автомобілями поза роботою.

- Я брав участь в гонках на витривалість. У мене завжди є якісь ідеї і плани, пов'язані з гоночним автоспортом, але час не дозволяє віддатися цим заняттям повністю.

Його останнім досягненням став новий світовий рекорд швидкості на льоду, встановлений на льоду Ботнічної затоки під Оулу, Фінляндія. Погодні умови були вкрай складними, вони цілком могли виявитися сильніше техніки. Але професіоналізм і цілеспрямованість Янне зробили свою справу - новий світовий рекорд швидкості на льоду встановлений 9 березня 2013 і склав 335,713 км/год.

Не просто рутина 

Триразовий рекордсмен Книги рекордів Гіннеса Янне докладно і переконливо розповість про машини та про найкращі у світі зимові шини. Останні враження - про свіжий світовий рекорд швидкості на льоду. Янне Лайтінен - ​​найдосвідченіший професіонал, який не заспокоюється навіть після класного заїзду. Та й за зовнішнім виглядом тест-пілота ніколи не скажеш, що він тільки що розігнався до швидкості понад триста кілометрів, як ніби, він просто з'їздив в найближчий продуктовий магазин.

- Ставити рекорди непросто. І, звичайно, почуття переповнюють, коли новий рекорд встановлений, - підсумовує Янне.