“Hakkaa päälle!”

Nokian tyres Hakkapeliitta – піонер у сфері технологічних розробок і покращення безпеки шин

Протягом 80 років марка Nokian Tyres Hakkapeliitta йшла шляхом вдосконалення технології зимових шин – історія цих зимових шин є своєрідним літописом інновацій і світових рекордів. Nokian Tyres – найпівнічніший у світі виробник зимових шин, які гарантують безпеку за складних погодних умов узимку в усіх куточках світу.

Першу у світі зимову шину Kelirengas було створено у Фінляндії 1934 року. Її рифлений протектор полегшував рух вантажних автомобілів засніженими дорогами. Цей революційний винахід позбавив водіїв потреби використовувати на шинах ланцюги для посилення контакту автомобіля з дорожнім покриттям. Попит на Kelirengas був настільки високим, що 1936 року компанія Suomen Gummitehdas (сьогодні відома як Nokian Tyres) створила перші зимові шини для легкових автомобілів.

Нові шини отримали назву Lumi-Hakkapeliitta (Снігові Hakkapeliitta). Їхня поява стала відправною точкою на шляху до майбутніх перемог зимових шин Nokian Tyres Hakkapeliitta. Шини отримали свою назву на честь легендарних фінських кавалеристів Hakkapeliitta.

Міжнародне визнання в Монте-Карло

У 50-х рр. XX cт. потік машин на дорогах зріс, завдяки чому дорожнє полотно стало гладким і обледенілим. Щоб поліпшити зчеплення зимових шин із дорогою, використовували гумові вставки з металевими хомутами, гумові суміші протектора з додаванням кераміки й різні металеві деталі, щоб запобігти ковзанню коліс, закріплених на протекторі.

У 1961 році компанії нарешті вдалося досягти прориву, поєднавши зимові шини Hakkapeliitta, шипи Kometa й патент на шиповані шин Вейкко Ріхонена, техніка гумової промисловості. Особливість винаходу полягала в зчепленні на льоду шипів із твердого металу і зчеплення на снігу самої шини.

Відмінні характеристики зчеплення шипованих шин привернули увагу світової громадськості під час легендарних ралі в Монте-Карло протягом 50-х і 60-х рр. XX ст. Особливу ефективність шиповані шини Kometa-Hakkapeliitta продемонстрували на засніжених та обледенілих гірських дорогах. Винахід швидко завоював міжнародне визнання.

У 70-ті рр. XX cт. компанія почала виробництво нешипованих зимових шин одночасно з шипованими шинами Nokian Tyres Hakkapeliitta. Вони стали більш тихою альтернативою попередній версії. Вони демонстрували відмінні показники зчеплення завдяки глибокому щілиноподібному малюнку протектора й новаторському складу гуми.

Шини Nokian Tyres Hakkapeliittas спеціально розроблені для складних зимових умов

Завдяки наполегливим зусиллям у сфері розробки Nokian Tyres стала великою міжнародною компанію, яка сприяє поширенню зимових шин в усьому світі. Після Другої світової війни обсяги виробництва шин Nokian Tyres Hakkapeliitta сягали 20 000 одиниць. Проте сьогодні, за нашими оцінками, більше 700 мільйонів зимових шин допомагають водіям безпечно прибувати в місця призначення в зимовий сезон. Після ухвалення законодавства про зимові шини в Європі кількість зимових шин зросла.

Крім скандинавських країн зимові шини Nokian Tyres Hakkapeliitta використовуються в інших країнах Європи, Північній Америці, Росії та всюди, де водії стикаються з важкими умовами в зимовий період.

Найкращі зимові шини й робота на перспективу

До продуктів Nokian Tyres Hakkapeliitta належать шиповані й нешиповані зимові шини для легкових автомобілів, автофургонів і позашляховиків. Остання категорія завойовує все ширший сегмент на ринку шин. Компанія також розробила спеціалізовані продукти для вантажівок, колісних навантажувачів і тракторів.

Завдяки ультрасучасним технологіям шипована шина Nokian Tyres Hakkapeliitta 8, що з’явилася у 2013 році, поєднує високу безпеку та комфортне водіння. Нова концепція встановлення шипів забезпечує низьку витрату пального й більш м’який контакт із дорогою, що оцінила велика кількість користувачів. Саме з шинами Nokian Tyres Hakkapeliitta 8 у 2013 році пілот-випробувач Nokian Tyres в екстремальних умовах установив світовий рекорд швидкості на льоду, розігнавши свій автомобіль до неймовірних 335,713 км/год. 

Через два роки (у 2015 р.) компанія Nokian Tyres випустила Nokian Tyres Hakkapeliitta R2 – першу у світі зимову шину з найвищим показником паливної ефективності (клас А згідно з Європейською класифікацією шин). Сучасна нешипована шина розміру 155/70R19 84Q розроблена спеціально для електромобілів BMW i3. Нешиповані шини втілюють технології майбутнього, що забезпечує високу продуктивність, безпеку й зниження витрат пального в суворих умовах скандинавської зими.

Hakkapeliitta – Hakkaa päälle!

Існує кілька версій походження назви Hakkapeliitta. Фінські кавалеристи, які служили у шведській армії в XVII ст., мали назву Hakkapeliitta. Ідучи в наступ, ці воїни вигукували свій знаменитий бойовий клич «Hakkaa päälle!», що означає «Тільки вперед!». У той же спосіб зимові шини Nokian Tyres Hakkapeliitta ось уже понад 80 років підкорюють складні дорожні умови.

Основні факти з історії зимових шин Nokian Tyres Hakkapeliitta:

1934 р. – Kelirengas, перша зимова шина у світі.
1936 р. – створено легендарну зимову шину Hakkapeliitta.
1961 р. – перша зимова шина, призначена для встановлення шипів (Kometa-Hakkapeliitta).
1986 р. – відкрито випробувальний полігон в Івало, Фінляндія, на північ від Полярного кола.
1995 р. – концепція Nokian Tyres Eco Stud.
2013 р. – нове покоління зимових шин Nokian Tyres Hakkapeliitta. Шипована Nokian Tyres Hakkapeliitta 8 і нешипована Nokian Tyres Hakkapeliitta R2.
2013 р. – найбільша швидкість на льоду. Новий світовий рекорд швидкості на льоду – 335,713 км/год – встановлено з шиною Nokian Tyres Hakkapeliitta 8.
2014 р. – сімейство шин Nokian Tyres Hakkapeliitta зростає. Шипована шина для позашляховиків Nokian Tyres Hakkapeliitta 8, а також шини для фургонів: Nokian Tyres Hakkapeliitta C3 і Nokian Tyres Hakkapeliitta CR3.
2014 р. – перша у світі зимова шина з висувними шипами. Концептуальна шина Nokian Tyres Hakkapeliitta.
2014 р. – нова Nokian Tyres Hakkapeliitta R2. Це перша у світі зимова шина для електромобілів із показником опору коченню класу А.
2015 р. – Nokian Tyres Hakkapeliitta R2. Найбільш енергоефективна зимова шина у світі. Нагорода «Технологія виробництва шин 2016».
2016 р. – 80 років із моменту появи шин Nokian Tyres Hakkapeliitta. Розроблені, виготовлені та перевірені на півночі.

Додаткова інформація:

Юха Пірхонен, віце-президент відділу досліджень і розробок компанії Nokian Tyres, тел. +358 10 401-77-08, [email protected]
Матті Моррі, керівник відділу технічного обслуговування компанії Nokian Tyres, тел. +358 10 401-76-21, [email protected]

Докладніше:

Інновації Nokian Tyres Tyres
https://www.nokiantyres.ua/innovaciyi/

Nokian Tyres Hakkapeliitta R2 – сучасна екологічно безпечна технологія зимових шин для електромобілів:
http://www.nokiantyres.com/company/news-article/state-of-the-art-green-winter-tyre-technology-for-electric-cars-the-world-s-first-winter-tyre-with-a/

Фотографії, пов’язані з отриманням нагороди «Технологія виробництва 2016», а також зображення продукту Hakkapeliitta R2:
www.nokiantyres.com/HakkapeliittaeR2

Відео:
https://youtu.be/Wo4omb0Eil4

Nokian Tyres – найперші у світі зимові шини класу AA: 
www.nokiantyres.com/company/news-article/nokian-tyres-offers-the-world-s-first-aa-class-winter-tyre-in-wet-grip-and-fuel-efficiency-as-well-a/

80 років Nоkian Tyres Hakkapeliitta:
Історія володарки півночі

Більше 80 років з моменту винаходу зимових шин:
Безпечне обертання на засніженій дорозі з Nokian Tyres Kelirengas 
Отак змінилася зимова шина – нешипований зимовий витвір мистецтва, порівняно з першим зразком 
Як була створена перша зимова шина?
Вісімдесятирічна історія зимових шин Nokian Tyres

Iнтелектуальні технології дорожнього руху й біологічної сировини:
Nokian Tyres Hakkapeliitta у 2036 році 
Зимові шини Nokian Tyres Hakkapeliitta – результат поєднання винахідливості, досвіду й сучасних технологій 

Галерея зображень:
Зимові шини Nokian Tyres: із 1934 року до наших днів. (pdf file, 10 MB)
Літні шини Nokian Tyres: із 1932 року до наших днів. (pdf file, 10 MB)