Рекомендації фахівців мережі шинних центрів Vianor щодо підбору та подовженню строку експлуатації шин

чт липня 8 04:43 2010

Рекомендації фахівців мережі шинних центрів Vianor щодо підбору та подовженню строку експлуатації шин



Шина: завдання, види, типи малюнків
Шини зобов'язані забезпечити якісний контакт і зчеплення автомобіля з дорожньою поверхнею, таким чином гарантуючи безпеку руху. Проте, з моменту початку руху, зчеплення не залишається постійним і однаковим для всіх чотирьох коліс автомобіля. Пляма контакту, що відображається у вигляді відбитків шин на дорожньому полотні, виконуючи функції опорної поверхні колеса, під час динаміки приймає різну форму – від трикутної до прямокутної. Чим більше пляма контакту і вище вертикальне навантаження, тим краще зчеплення.

Зимові і літні шини виконують своє основне завдання по-різному, саме тому вони відрізняються складом гумової суміші і малюнком протектора. Гума зимової шини завжди м'якша, а її протектор відрізняється великою кількістю ламелів – вузьких прорізів у малюнку. Також для умов суворої зими розроблені шиповані шини, які не втрачають своїх властивостей весь період експлуатації і за останні роки значно знизили рівень шуму, тим самим підвищивши свою комфортність. У тому випадку, якщо автомобіль у переважній більшості часу пересувається містом, для нього краще підібрати зимову фрикційну (нешипованну) шину.

Всесезонні шини призначені, в першу чергу, для країн з дуже м'яким кліматом, в якому опади у вигляді снігу є рідкісним і нетривалим явищем. Характеристики всесезонної шини усереднені, тому вони не дозволяють влітку досягти певного рівня швидкості, а взимку – не можуть забезпечити властивий зимовим шинам короткий гальмівний шлях.

Шини поділяються за трьома типами малюнків: спрямований, ненаправлений і асиметричний. Ненаправлена шина найдоступніша за ціною і універсальна в установці. Найчастіше, саме таким типом шин заводи-виробники укомплектовують свої автомобілі під час зборки.

Спрямований рисунок протектора забезпечує хорошу керованість мокрою поверхнею, оскільки з плями контакту швидше видаляється вода, ефективно запобігаючи акваплануванню. Під час установки шини з направленим малюнком протектора необхідно слідкувати за маркуванням – направленням стрілки з написом Rotation, що вказує правильний напрямок обертання колеса. В разі неправильного встановлення шина втрачає свої властивості, будучи не в змозі забезпечити якісний опір акваплануванню.

Асиметричні шини відрізняються поліпшеною керованістю автомобілем на високих швидкостях на сухій поверхні. Також під час подорожей на великі відстані шина з асиметричним малюнком протектора забезпечує більший комфорт, оскільки одна з її основних характеристик – це малошумність. Асиметрична шина поєднує в собі два типи рисунку протектора – для дощу і для сухої погоди. Під час її установки також необхідно стежити за маркуванням, щоб не переплутати зовнішню і внутрішню сторони, позначені словами «outside» і «inside» відповідно.

Маркування шин
Всю інформацію про шину можна дізнатися з маркування на її боковині: модель, типорозмір, індекс навантаження, індекс швидкості, сезонність, дата і країна виробництва, а також індикатор зносу протектора.

Як правило, індикатори зносу протектора – це виступ на дні канавки малюнка. При стиранні протектора до рівня даного виступу шина підлягає обов'язковій заміні, оскільки знижуються її зчіпні якості. Існує і більш зручна система перевірки ступеня зносу шини: на центральній частині протектора нанесені цифри, що позначають рівень його глибини. У процесі експлуатації шина поступово зношується і цифри, що повідомляють про остаточну глибину протектора, стираються. Компанія Nokian Tyres звертає увагу на той факт, що для забезпечення максимального зчеплення з дорожньою поверхнею залишкова глибина протектора шини не повинна бути менше 4 мм.

Для автомобілів класу SUV рекомендується купувати моделі шин, що мають маркування sport utility. Ці шини відрізняються від аналогічних моделей для легкових автомобілів, в першу чергу, більшою міцністю, підвищеним індексом навантаження, який забезпечує їх здатність витримувати вагу автомобілів даного класу. Установка на позашляховик шини, призначеної для легкових автомобілів, загрожує її розривом під час руху.

Технологія Run Flat
Одна і та ж модель шини може бути виконана з використанням технології Run Flat, або ж без неї. Шина, у маркуванні якої присутній цей термін, має наступні особливості. Ця технологія забезпечує більшу міцність шини, посиливши її боковини, і це дозволяє у випадку проколу або ж порізу колеса проїхати до найближчого шинного центру зі швидкістю до 80 км/год. Також дана технологія дозволяє проїхати до 150 км на повністю спущеній шині. Однак після проколу або ж порізу шина з маркуванням Run Flat не підлягає відновленню і подальшої експлуатації.

Типорозмір шин
Для одного й того ж автомобіля типорозмір літніх і зимових шин може відрізнятися. В разі неправильного встановлення шин на автомобіль може бути зруйнована його ходова, після чого можна втратити гарантії виробника. Тому вкрай важливо провести їх грамотну заміну, орієнтуючись на рекомендації профільних фахівців і дані загальноприйнятої таблиці. Зимові шини підбираються з більш вузьким протектором для того, щоб створити більший тиск на пляму контакту. На літо підбираються шини з більш широким профілем, щоб автомобіль краще тримав дорогу під час поворотів та різкого гальмування.

Для продовження терміну експлуатації шини необхідно дотримуватися декількох простих правил.

Сезонність шин
Вчасно «перевзутися» на зимову або ж літню шину в разі, якщо середньодобова температура становить +7С і йде на зниження або підвищення відповідно. Зимова шина влітку руйнується набагато швидше, ніж літня шина взимку. Однак літня шина в зимовий сезон не в змозі забезпечити необхідне зчеплення, а також має набагато довший гальмівний шлях.

Тиск в шинах
Фахівці мережі шинних центрів Vianor рекомендують щомісячно перевіряти тиск у шинах. Це дуже важливо, оскільки неправильний тиск безпосередньо впливає на швидкість зносу протектора шини. При підвищеному тиску зношується внутрішня частина протектора, при зниженому – зовнішня. Це погіршує керованість автомобіля, негативно впливає на його розгін, гальмівний шлях, а також сприяє збільшенню витрати палива.

Для кожної моделі автомобіля існує свій оптимальний рівень тиску в шинах. Зазвичай заводом-виробником автомобіля вказується рекомендований рівень тиску саме для літніх шин. Цю інформацію можна знайти на спеціальних наклейках, розташованих на кришці бензобака автомобіля, на внутрішній стороні дверцят бардачка, на торці або ж з внутрішньої сторони водійських дверей, і, звичайно ж, в інструкції до експлуатації автомобіля.

Необхідно відзначити, що оптимальний рівень тиску для літніх і зимових шин для одного і того ж автомобіля відрізняється. Це пояснюється температурним режимом експлуатації і властивостями гумових сумішей. Рекомендований для кожного автомобіля рівень тиску в шинах в зимовий період можна дізнатися у фахівців шинних центрів Vianor, які використовують для цього розроблену технічними фахівцями Nokian Tyres спеціальну таблицю.

Під час проходження технічного обслуговування автомобіля необхідно звертати увагу на розвал-сходження і загальний стан ходової, оскільки при неправильному розвалі стираються зовнішні частини протектора та через нерівномірне зношення шин погіршуються їхні зчіпні властивості.

Шиномонтаж
Якщо в процесі водіння відчувається биття на кермо, це означає, що необхідно відвідати спеціалізований шинний центр і перевірити балансування шин. Тут грамотні фахівці також дадуть коректну оцінку стану шин і перевірять, чи є зовнішні пошкодження: грижа (здуття на боковині, причина появи яких - поганий стан доріг поверхні, попадання колеса на швидкості в ями, удари об брівку і т.д.), прокол або ж поріз. Вам дадуть якісну оцінку пошкодження, варто його ремонтувати, або ж ні.

Зберігання шин
У цьому питанні фахівці мережі шинних центрів Vianor орієнтуються на думку експертів компанії Nokian Tyres, які настійно рекомендують зберігати шини при прохолодній температурі нижче +25 С: навіть різке переохолодження (перепад до -10С) не нашкодить їм так, як зберігання при високих температурах. Рівень вологості в приміщенні, де знаходяться шини на зберіганні, повинен бути на такому рівні, щоб на їхній поверхні не утворювалася волога.

Не можна зберігати шини безпосередньо на вулиці. У разі систематичного потрапляння опадів вода може просочуватися крізь герметичний шар і проникати в конструкцію каркаса, що згодом може викликати його розшарування. При потраплянні на шину прямого сонячного світла на її поверхні може утворитися шар озону, що провокує появу тріщин.

Зберігати шини потрібно у вертикальному положенні або ж у горизонтальному, лише частково накладаючи їх одна на одну. Повністю накладати шини одна на одну можна лише у випадку, якщо вони надіті на диску.

Строк придатності шин
Під час придбання нових шин фахівці мережі Vianor рекомендують звернути увагу на дату їх виробництва. Спираючись на досліди виробника Nokian Tyres, які стверджують, що, при правильному зберіганні, у шині після двох-трьох років з моменту виробництва твердне лише тонкий прошарок поверхні. І через невеликий період використання вона повністю відновлює свої властивості, а рівень твердості поверхні повертається до потрібного стану. Однак якщо шини вже пролежали п'ять або шість років, необхідний більший проміжок часу для відновлення початкової м'якості гумової суміші.

Якщо ж говорити про продукцію, виробленої шість-сім років тому, фахівцями Nokian Tyres було відзначено, що за цей період гума настільки твердне, ці шини мають дуже великий пробіг, їх протектор практично не стирається. Але при цьому серйозно страждають зчіпні якості шини і суттєво погіршується керованість автомобілем.

За додатковою інформацією, будь ласка, звертайтесь:
Прес-служба компанії Nokian Tyres в Україні

• Вікторія Шпак
моб. 8-067-243-99-08, (044) 501 29 09
e-mail: [email protected]