Вибір правильних шин – це непросте рішення, і кожному водієві потрібно мати додаткову інформацію про саму шину. Ось тут і може знадобитися маркування на боковині шини. За маркуванням можна визначити, наприклад, вік і розмір шини. Воно необхідне, щоб визначити, чи підходить шина вашому автомобілю та чи не настав час їх замінити. Маркування, яке спантеличує багатьох водіїв, це так зване маркування DOT або DOT-код.

The DOT marking is found on the tire's sidewall and indicates the tire’s manufacturing week and year.

Для чого маркування DOT на шині?

Маркування DOT знаходиться на боковині шини та вказує на тиждень і рік її виробництва. Абревіатура DOT походить від слів Department of Transportation, що означає Міністерство транспорту США. Це дійсно маркування, необхідне на ринку шин Сполучених Штатів. Маркування вказує на вік шини, виробника та місце виготовлення. Таким чином, маркування DOT відповідно до стандартів США не є обов’язковим для всіх шин, що продаються в Європі.

Перші дві цифри вказують на тиждень виробництва, а дві інші цифри вказують на рік, коли була виготовлена шина. Наприклад, маркування 3021 означає, що шина була виготовлена на 30 тижні 2021 року.

Зверніть увагу на вік шини

Як тоді слід інтерпретувати маркування DOT? Оскільки маркування DOT не є обов’язковим на європейському ринку шин, інші маркування шин важливіші. Одним з таких є маркування, що вказує на вік шини. Хоча сам по собі вік не визначає, чи шина все ще придатна до експлуатації, варто пам’ятати про кілька індикаторів. Це особливо важливо при купівлі вживаних шин. 

  • Загальний вік шини не повинен перевищувати 10 років. У міру старіння шини її ходові властивості погіршуються, а гумова суміш стає крихкою. Тому стара шина також менш безпечна. Загальний вік розраховується з моменту виготовлення шини.
  • Якщо загальний вік шини менше 10 років, термін її експлуатації не повинен бути більше шести років відповідно до рекомендацій. Однак єдиної рекомендації для всіх шин немає, оскільки рівень зносу шин значною мірою залежить від стилю водіння та тривалості використання шини.
  • Купуючи шини, майте на увазі, що шини можуть продаватися як нові, якщо їм не більше п’яти років. Маркування на боковині шини допоможе визначити її вік.
  • Маркування з датою виготовлення шини можна знайти лише на одній стороні шини.

Інші маркування шин

Маркування на боковині шини представлено у подібному форматі: 205/55 R 16 94 V XL. Це показує наступні характеристики шини:

  • ширину
  • співвідношення профілю
  • структуру
  • розмір обода
  • індекс навантаження
  • індекс швидкості
  • підвищений клас вантажопідйомності (опціонально)

Кожен з цих показників  важливий, але маркування, що вказує на розмір шини, є особливо корисним. На сайті Nokian Tyres ви можете підібрати шини, які підходять для вашого автомобіля, також на основі розміру шин. На сторінці введіть ширину шини в міліметрах, висоту та розмір обода в дюймах. Ви отримаєте пропозиції щодо шин, які підходять для вашого автомобіля за розміром.

Як перевірити стан шини?

Як зазначалося вище, важливо вміти визначати стан шин не лише за віком. Навіть якщо у шини залишилося ще кілька років відповідно до рекомендацій, вона може бути вже занадто зношеною. Окрім кількості років, глибина протектора шини допомагає оцінити її стан.

Існують окремі вимоги до глибини протектора літніх і зимових шин. Мінімальна дозволена глибина протектора для зимових шин становить 3 мм, а для літніх шин – 1,6 мм, залежно від країни та відповідних законів. Навіть якщо законодавчі вимоги дотримані, краще якомога швидше змінити шини на нові. Це пояснюється тим, що зчеплення та ходові якості шин погіршуються в складних ситуаціях, коли вони зношуються. Окрім глибини протектора, у шипованих шинах зверніть увагу на шипи та їх кількість шипів між усіма чотирма шинами.

На знос шин впливають вік, пробіг і стиль водіння, перевантаження автомобіля, а також якість шин. З якісними шинами можна їздити значно довше, ніж з дешевими, але неякісними. Тому обирайте для свого автомобіля надійні шини преміум-класу від Nokian Tyres. Усі наші продукти мають індикатор DSI на поверхні протектора, який надає інформацію про залишкову глибину протектора без необхідності вимірювання глибини.